Polyurea Kaplama
trtrtr

Soğuk Depo Zemin Kaplama

Soğuk Depo Zemin Kaplama

Soğuk depolama tesisleri, esas olarak, bozulabilir gıdalardan biyofarmasötiklere kadar her şeyi çok düşük veya donma sıcaklıklarının altında barındırmak için kullanılan büyük, soğutulmuş odalara veya yapılara atıfta bulunur. Genellikle, bu tesisler aynı zamanda soğuk depolama olarak da bilinir. Özellikle bu alanların soğuk depo zemin kaplama ile döşenmesi önemlidir.

Normal oda sıcaklıklarına maruz kaldığında bozulabilen ve biyolojik olarak parçalanabilen mallarla uğraşan endüstriler için soğuk depolama gereklidir. Bu nedenle soğutma, taze ürünlerin kimyasal değişimlerini engellemeye yardımcı olur ve bütünlüğünü, kalitesini ve raf ömrünü korur. Soğuk hava depoları yaygın olarak bakkallarda, mandıralarda, restoran ve otellerin endüstriyel mutfaklarında, araştırma laboratuvarlarında ve hastanelerde kullanılmaktadır.

Genel depolama tesislerinden farklı olarak, soğuk odalar ve farmasötik sınıfı soğuk hava depoları, bozulabilir malları çevreleyen tüm sağlık ve güvenlik standartlarının karşılanmasını sağlamak için son derece düzenlenmiş olduğundan belirli spesifikasyonlar gerektirir. Çünkü soğuk depo zemin kaplama yapılan işi de doğrudan etkileyen faktörleri barındırır.

Soğuk Depo Zemin Kaplama Gerekliliği

Mandıralar, laboratuvarlar, bakkallar, kafeteryalar veya restoranlar gibi soğuk hava depoları için zemin kaplaması, soğuğa veya donma sıcaklıklarına dayanabilmeli, hijyen açısından kolay temizlenmeli, ağır ekipmanları tolere etmeli, leke tutmamalı, emici olmamalı ve kaymaz olmalıdır. Bir soğuk depolama tesisindeki zemin bu talepleri karşılayamazsa, çatlama veya başka şekilde hasar ve aşınma gösterme olasılığı yüksektir ve bu da tesisin bütünlüğünü tehlikeye atacaktır. Bu nedenle de soğuk depo zemin kaplama konusu titizlikle yerine getirilmelidir.

Soğuk depo zemin kaplama ve depoları için özel olarak formüle edilmiş beton kaplamalar, yalnızca bu zorlukları karşılamakla kalmaz, aynı zamanda diğer standart beton kaplama seçeneklerine göre daha düşük sıcaklık aralığında uygulanabilir. Tipik olarak standart epoksi kaplamalar soğuk ortamlarda sertleşmez veya düzgün performans göstermez, ancak bu benzersiz tesislerin güvenli bir şekilde çalışmasını ve temizlik standartlarını karşılamasını sağlamaya yardımcı olan düşük sıcaklıkta kürlenen, yüksek performanslı zeminler mevcuttur.

Soğuk Depo Zemin Kaplama İçin Epoksi Malzeme Kullanımı

Standart epoksi kaplama uygulaması soğuk ortamlarda tam olarak kürlenmediği için soğuk hava deposu tesisi alanı mutlaka boşaltılmalı ve ısıtılmalıdır. Bununla birlikte, soğuk depolama tesislerinin soğuk kalması gerekir ve genellikle ısıtılamayan şeylerle doldurulur. Poliaspartik ve üretan beton kaplamalar, soğuktan çok soğuğa kadar olan sıcaklıklarda bile hızlı kürlenir, bu da zeminin hazır olmasını beklerken çalışma süresi veya gelir kaybı olmaması anlamına gelir.

Temiz odaları olan soğuk hava depolarının sorunsuz olması gerekir. Soğuk depo zemin kaplama için tipik olarak üretan beton döşeme sistemi önerilir. Üretan beton zeminler ani sıcaklık değişimlerine karşı dirençlidir, yani termal şoklara dayanıklıdır ki bu soğuk hava deposu döşeme sistemi için çok önemli bir özelliktir.

Bazen soğuk depolama tesislerinde epoksi harçlı zemin kaplama sistemlerini de tavsiye ederler ve bu zemin kategorisinde birçok seçenek vardır. Aşınmaya ve kimyasallara dayanacak şekilde %100 katı epoksi kaplamalar formüle ettik ve çekici, sofistike bir görünüm vermek için agrega ile karıştırılabilir. Lobiler gibi bir tesisin daha halka açık kısımlarına görünüm yaratmak için de uygundur. Bu, tüm tesisinizin farklı alanlarda farklı görünüme sahip tek tip bir zemin kaplaması kullanabileceği anlamına gelir. Kaymaz dokular ve renkler de mümkündür. Sizler de soğuk depo zemin kaplama için en dayanıklı, dirençli ve düzgün ürünleri tercih ederek işlerinizin aksamasını önleyebilir ve çalışma ortamınızın kalitesini arttırabilirsiniz. Üstelik her bütçeye göre de tasarlanan kaliteli malzemeler kullanımı da mümkündür.

27 Şubat 2023
919 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?