Polyurea Kaplama
trtrtr

 Epoksi Portakal Kabuğu Zemin Kaplama Nedir?

 Epoksi Portakal Kabuğu Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplama türlerinden biri olan portakal kabuğu zemin kaplama günümüzde çok fazla yaygın olan ve aynı zamanda çok fazla tercih edilmekte olan bir zemin kaplama türüdür. Epoksi portakal zemin kaplama hem ekonomik açıdan hem de şu an bu kaplama türleri trend olduğundan dolayı ön plana çıkmıştır.

Portakal kabuğu epoksi zemin kaplaması epoksi zemin kaplama türlerinden biri olup aynı zamanda da birçok alanda kullanılmaktadır. Portakal kabuğu zemin kaplaması kullanarak hoş ve estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu zemin kaplama türü yüzeyde herhangi olabilecek bir aşınmaya karşı oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir.

Portakal kabuğu zemin türünü farklı renk ve desen seçenekleriyle birlikte kullanabilmektedir.  Uygulanacak zemin durumuna göre epoksi zemin kaplama türünün de kalınlığı değişiklik gösterebilmektedir.

Portakal Kabuğu Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Epoksi zemin kaplama türleri günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. Bunun sebeplerinden biri de çok kullanışlı ve uygun olmasıdır. Aynı zamanda da kullanıldığı alanlarda ve zeminlerde farklı renk seçenekleriyle kullanarak çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Portakal kabuğu zemin kaplama birçok alanda kullanılır. Kullanıldığı alanlar ev zeminleri, otoparklar, ofisler, teraslar, depo, atölye, fabrika gibi birçok iş alanında da kullanılmaktadır.

Tercih edilmesinin sebeplerinden biri de genel olarak her alana uygulanabilirlik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Epoksi portakal kabuğu zemin kaplamayı evlerinizde kullanarak zarif ve hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Dış mekânlarda da kullanabilen bir üründür. Özellikle de yollarda da uygulanabilen bir zemin kaplamadır.

Portakal Kabuğu Zemin Kaplama Uygulama Süreci

 Portakal kabuğu zemininin yüzeye uygulanabilmesi için öncelikle o alanın mutlaka iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Uygulanacak yüzey iyi bir şekilde temizlendikten sonra genel olarak bir aparat kullanılarak yüzeye dağıtılmaktadır. Epoksi portakal kabuğu zemin kaplama  3-4 kez yüzeye tekrar dökülmeli ve yüzeyin üzerinden tekrar geçilmelidir. Hemen kuruyan ve yapışkan bir özelliğe sahiptir.

Eğer desenli bir görüntü vermek istiyor iseniz bu şekilde de kullanabilirsiniz.  Portakal kabuğu zemin kaplama için farklı renk seçenekleri de mevcuttur. Epoksi portakal kabuğu zemin kaplamanın yapılması için astarlama ve kumlama gibi işlemler uygulanarak yapılır. Uygulanan yüzeye ilk öncelikle astarlama işlemi yapılmaktadır.

Daha sonra ise yüzeye kumlar sıralı bir şekilde ve eşit olarak dökülerek yüzeyin üstü kumlarla örtülür. Daha sonra ise yüzeye kumlar yapıştırılır. Yapışkan bir özelliği olduğu için hemen kuruduktan sonra da yapışmayan kumlar yüzeyden temizlenir.

Bu uygulanan işlemler sonrasında ise arakat uygulaması yapılır. Arakat uygulaması ise genel olarak daha önce uygulanan işlemleri düzeltmek ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kullanılır. Bu uygulama da yapıldıktan sonra en üstüne desen olarak portakal kabuğu deseni verilmektedir. Son işlem olarak bu uygulanır.

Epoksi Portakal Kabuğu Zemin Kaplama Özellikleri

Epoksi portakal zemin kaplamanın birçok özelliği bulunmaktadır. Portakal kabuğu epoksi zemin kaplama özellikleri şu şekildedir:

  • Birçok renk ve desen seçenekleri mevcuttur.
  • Kullanım açısından da pratik ve kullanışlı bir zemin kaplamadır.
  • Birçok alanda uygulanabildiği için çok fazla tercih edilir.
  • Hemen kuruma özelliğine sahiptir.
  • Hoş ve estetik bir görüntü oluşturur.
  • Ekonomik açıdan da uygun olduğu için ve aynı zamanda da çok dayanıklı uzun ömürlü bir üründür.
  • Dökülme, çatlama gibi sorunlarla karşılaşılmaz.
  • Epoksi portakal kabuğu zemin kaplamanın bakımı ve onarımı da oldukça basittir.
  • Suya dayanıklı bir ürün olduğu için de son derece kullanışlıdır.
  • Kaymama ve yanmama gibi özelliklere sahiptir.
27 Şubat 2023
151 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?