Polyurea Kaplama
trtrtr

Otopark Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Otopark Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Her alanda zemin kaplamalar kullanıldığı gibi özel olarak sadece otoparklar içinde üretilmiş zemin kaplama çeşitleri vardır. Son zamanlarda kullanılarak moda haline gelmiştir. Bu yüzden de insanlar çok fazla kullanır ve tercih eder bir hale gelmiştir. Fakat hangi çeşidin otopark zemini için uygun olduğu çok önemlidir. Otopark zeminine uygun olmayan zeminlerin özellikle seçilmemesi gerekmektedir.

Otopark Zemin Kaplama Çeşitleri

Otopark zeminlerinde kullanılmak için yapılan birçok zemin çeşidi vardır. Uygun zemin çeşidini kullanır isek otoparklar için daha kullanışlı bir hale gelir.

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama artık birçok alanda kullanıldığı için otoparklar da bu alana girmektedir. Otopark zemini için en uygun zemin türü genel olarak epoksi zemin türüdür. Arabaların rahat geçebilmesi açısından epoksi zemin kaplamanın uygulanması ve bu alanda tercih edilmesi en doğru olacaktır. Son derece dayanıklı bir ürün olduğu için bir kez epoksi zemininin uygulanması takdirinde bir kez daha yapmaya gerek kalmayıp uzun ömürlü olacaktır.

Yapışkanlık özelliğinin bulunması sebebi ile birlikte epoksi zeminin uygulandıktan belli bir süre kuruması gerekir. Aksi takdirde zemin iyi yapışmaz. O yüzden belirli bir süre işlem yapıldıktan sonra mutlaka otoparktan arabaların geçmemesi gerekmektedir. Ekonomik açıdan da uygun olduğunu düşünür isek bu uygulama oldukça etkili ve kullanışlı bir zemin türüdür.

Poliüretan Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi poliüretan zemin kaplama son derece dayanıklı ve güvenilir bir zemin olduğu için otoparklarda son serece kullanılır hale gelmiştir. Aynı zamanda kapalı otoparklarda tercih edilebildiği gibi kapalı otoparklarda da kullanışlı bir zemindir. Suya karşı da oldukça dayanıklı bir yapısı vardır. Su değse bile bu zemin türünde sorun çıkmayacaktır.

Poliüretan Beton Zemin Kaplama

Poliüretan beton zemin kaplamanın tercih edildiği alan daha çok kapalı otopark zeminlerdir. Çünkü en çok orası için uygun ve kullanışlıdır. Kolay ve pratik bir şekilde işlem yapılmaktadır.

Polyurea Zemin Kaplaması

Her alanda kullanım olarak ön plana çıksa da en çok tercih edildiği alan mutlaka açık otoparklardır. Polyurea zemin kaplaması suya karşı dayanıklılığı olsun aynı zamanda dışarıda bulunan güneş ışınlarına karşı da koruyarak yüzeyleri iyice doldurarak ve gözenekleri de kapatarak kullanabilir bir zemin türüdür. Bu zemin kaplama türü genel olarak açık otoparklarda tercih edildiği için kapalı otoparklarda tercih edilmez.

Kauçuk Zemin Kaplama

 

Kauçuk zemin kaplamada daha çok okul, hastane, fabrika gibi alanlarda kullanılsa da nadir olarak otoparklarda kullanabilen bir zemin türüdür. Bu zemin türü sayesinde kapalı ya da açık otopark şeklinde her iki alana uygulanabilip kullanabilmektedir. Bu zemin türü de diğer zeminler gibi suya dayanıklıdır. Fakat diğer zemin türlerine göre daha etkili ve su geçirmez özelliği vardır.

PVC Zemin Kaplama

PVC zemin kaplama evlerde ve daha birçok alanda kullanabildiği gibi aynı zamanda otoparklarda da kullanılan bir zemin türü haline gelmiştir. Kolay kolay su geçirgen bir özelliği bulunmamakla birlikte dayanıklılık açısından son derece dayanıklı bir zemin kaplama türüdür. Özellikle de çatlakları kapatma gibi bir özelliği mevcuttur.

Aynı zamanda da bu zemin türlerinin bakımı ve onarımı diğer zemin türlerine göre daha zor bir haldedir.  Son olarak ise bu zemini uygulama ve kullanış bakımından oldukça uygun olup maliyet bakımından bakacak olur isek de diğer zeminlere göre çok daha uygun, ucuz bir maliyetli bir şekilde alınabilme hakkına sahiptir.

27 Şubat 2023
627 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?