Polyurea Kaplama
trtrtr

Poliüretan Self Leveling Epoksi Kaplama Nedir?

Poliüretan Self Leveling Epoksi Kaplama Nedir?

Son zamanların en çok trendi haline gelen epoksi poliüretan self leveling kaplama yüzeyi son derece pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayarak düz bir görüntü oluşturan bir zemin kaplama türüdür. Epoksi poliüretan self leveling kaplamanın en çok tercih edilme nedenleri arasında genel olarak çok çabuk ve pratik olarak temizlenebilir olması yatmaktadır.

Bu zemin kaplaması yapılacak zeminin önce mutla ıslak olmaması gerekip kuru olması gerekir. Aksi takdirde yapılan işlemlerin hepsi boşuna yapılmış olur. Ve aynı zamanda yüzeyin yağ lekesi, toz, kir gibi şeylerin olmaması gerekip sağlığa uygun olması gerekmektedir. Poliüretan self leveling kaplama genellikle iki bileşenden olduğu için ikinci bileşen karışıma katılmadan önce karışım iyi bir şekilde karıştırılıp yoğunlaşması gerekmedir. Yoksa iyi bir şekilde tutmaz.

Bu sebeple de ikinci bileşende karışıma katıldıktan sonra son bir kez daha karıştırılır. Bu kaplama türünün yüzeye sürülmesi ne kadar basit gibi görünse de aslında işin içine girildiğinde o kadar basit olunmadığı görülür. Poliüretan self leveling kaplaması yüzeye döküldükten sonra yüzeyde dağılması ve yayılması beklenir. Belli bir müddet geçtikten sonra tam kurumadan üstünden mala yardımları ile yüzeye iyice dağıtılır.

Yüzeye göre bir kat daha sürülüp sürülmeyeceği değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda poliüretan self leveling kaplama türü de bir epoksi kaplama türü olduğundan dolayı birçok renk ve desen seçenekleri mevcuttur. İstediğiniz farklı renk ve desenleri kullanarak bulunduğunuz ortama değişik bir hava verebilirsiniz.

Poliüretan Self Leveling Kaplamasının Uygulama Alanları Neresidir?

Poliüretan epoksi self leveling kaplama birçok alanda tercih edilip kullanılmaktadır. Poliüretan self leveling kaplamanın kullanıldığı alanlara bakacak olur isek, genel olarak bu zemin türü alçak binalar yerine yüksek yapılı binalarda daha çok tercih edilmektedir.

Aynı zamanda da hem dış mekânlarda hem bire bir iç mekânlarda son derece kullanıma açık bir zemin türüdür. Bu zemin türünü kullanarak çok şık ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Kullanıldığı iç mekânlar evlerde fakat yüksek katlı evlerde tercih edilmekte olup çok fazla kullanılan bir kaplama türüdür. Kapalı mekân ve aynı zamanda açık mekânda da kullanılabilir. Bu mekânlara örnek verecek olur isek eğer, basketbol sahaları, spor salonları, fabrikalar, hastaneler, sağlık ocakları, sağlık kabinlerinde daha birçok alanda önümüze çıkmaktadır.

Son olarak ise mekân olarak genel olarak evlerimizin olduğu fakat açık yerleri yani teras ve havuz zeminlerinde tercih edilen bir zemindir. Aynı zamanda su yalıtımında da kullanılır.

Epoksi Self Leveling Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Her zemin türünün kullanıldığı malzemeye göre ve işçiliğe göre avantaj veya dezavantajları vardır. Bu zemin türünün de kendine has avantajları bulunmaktadır. Epoksi self leveling kaplama türünün avantajları şu şekildedir:

  • Ağır yüklere karşı oldukça etkili bir yapısı bulunmaktadır.
  • Poliüretan self leveling kaplama türünün temizliği aynı zamanda bakımı ve onarımı da çok basittir.
  • Kullanıldığı malzeme türü kalitelidir.
  • Zemin türü nedeniyle kirlenme, tozlanma gibi sorunlarla asla karşılamamaktadır.
  • Poliüretan self leveling kaplama açık mekânlarda da kullanıldığı ve tercih edildiği bir zemin türü olma sebebiyle daha çok güneş ışınlarına karşı oldukça dayanıklı bir yapısı mevcuttur.
  • Bu zemin türü aynı zamanda suya karşı da dayanıklı olduğu için zeminde su döküldüğü zaman kesinlikle kabarmalar olmamaktadır.
  • Son zamanlarda çok fazla kullanılan bir zemin türü olduğu için trend haline gelmiştir. Ve kullanıma göre de renk ya da desen şekilleri değişiklik gösterebilen bir malzeme türüdür.

 

27 Şubat 2023
623 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?