Polyurea Kaplama
trtrtr

Epoksi Selfleveling

Epoksi Selfleveling

Epoksi self leveling görünüm bakımından pürüzsüz ve düz bir zemin kaplama uygulamasıdır. Kendinden yayılan ve belirli bir kalınlık oluşturan bu kaplama şekli estetik bakımından da hoş bir görünüm oluşmasını sağlar. Parlak bir görünüm kazanan zeminler aynı zamanda anti bakteriyel olma özelliği de taşıyacaktır. Self leveling uygulaması kimyasal içerikli olmasından dolayı çok hızlı uygulanabilmektedir.

Epoksi Self Leveling Uygulaması

Epoksi self leveling uygulaması diğer pek çok epoksi uygulamaları ile karşılaştırıldığında kimyasal ve mekanik dayanımı oldukça yüksektir. Hijyenik ortam oluşturması ve kolay temizlenmesi nedeniyle daha sık tercih edilen bir uygulamadır. Gözeneksiz yapısı sayesinde kir tutmama özelliğine sahiptir. Tüm bu avantajlar neticesinde gıda ve sağlık sektörü başta olmak üzere pek çok endüstriyel tesiste tercih edilmektedir.

Kaplamaların üzeri sert cisimlerle çizildiğinde çizgiler kendini belli edebilir. Diğer yandan insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda düşme gibi dezavantajlara neden olabilir. Bundan dolayı ıslak zeminlerde bu kaplamanın uygulanmaması tercih edilmemektedir. Kaplama işleminden verim alabilmek için son kat uygulamasının ardından 24 saat geçmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Self Leveling Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri

Self leveling epoksi zemin kaplamalarının sağladığı avantajlar birçok zemin kaplama çeşidinden oldukça fazladır. Son teknolojinin uygulandığı zemin kaplamalar aynı zamanda son zamanların en modern kaplama çeşitlerini oluşturmaktadır. Self leveling epoksi zemin kaplamaları;

  • Pürüzsüz yüzeylerin elde edilmesi oldukça kolaydır.
  • Toz oluşumunu engeller ve kolay temizlenebilir özelliktedir.
  • Orta kalınlıkta yer alan zemin kaplama sınıfında yer almaktadır.
  • Kaplamaların kalınlığı 1 mm ile 3 mm aralığında değişiklik göstermektedir.
  • Aşınmaya, darbelere ve sürtünmeye karşı dayanıklıdır.
  • Su geçirmez özelliğe sahiptir.
  • Bakım ve onarımı oldukça kolaydır.
  • Hijyenik bir ortam oluşmasına doğrudan katkı sağlar.
  • Uygulandığı ortama hijyenik görünüm ve şıklık katar.
  • İstenilen desende ve renkte uygulanabilmektedir.

Self Leveling Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Self leveling epoksi zemin kaplamalar birçok olumlu özelliği bünyesinde barındırmasından dolayı geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hastaneler, işletmeler, kimyasal fabrikalar, elektrik fabrikaları, gıda üretim tesisleri, giyim ve tekstil atölyeleri, sergi salonları, otomobil servis alanları, her türlü kullanım için hazırlanmış olan depolar ve okullar bu kaplamaların en çok kullanıldığı yerler arasındadır.

Epoksi Self Leveling Zemin Kaplama Uygulama Aşamaları

Epoksi self leveling zemin kaplama işleminin uygulanabilmesi için gerekli aşamaların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekir.

1.      Zemin Hazırlığının Yapılması

Epoksi kaplamalarında ilk aşama zemin hazırlığı olmaktadır. Bu aşamada yüzeyler zımparalama ya da benzeri yöntemlerle aşındırılarak yağ, kir ve çimento gibi olumsuzlukların önüne geçilmektedir. Mekanik aşındırma ile ortaya çıkan çukur, çatlak ve kırıklar düzgün hale getirildikten sonra doldurularak beton bütünlüğü sağlanır.

2.      Epoksi Astar Uygulaması

Epoksi self leveling uygulamasında bir diğer aşama astar uygulamasıdır. Yüzey hazırlığı tamamlanmış olan yüzeylere kuvars kumu ve epoksi astar karışımı mala ile uygulanır. Epoksi astar katı sürüldükten sonra üzerine kuvars serpilerek kuruması beklenir. Bu süre ortalama 24 saat olup sıcak ve soğuk havalarda değişebilmektedir.

3.      Self Leveling Ara Kat Uygulaması

Kuvars kumu ve renkli self leveling epoksi zemin kaplama reçinesi karıştırılarak yüzeye uygulanarak tam kurumaya bırakılır. Tam koruma sağlayan bu kaplama mekanik yöntemler aracılığıyla silinerek son kat için uygulamaya hazır hale getirilecektir.

4.      Self Leveling Son Kat Uygulaması

Kendiliğinden yayılan epoksi self leveling reçinesi ve kuvars kumu karıştırılarak homojen kalınlık oluşturacak şekilde yayılarak havası alınır. Uygulamanın yapılmasının ardından 24 saat kuruması için beklenir.

Epoksi self leveling daha steril ve hijyenik bir ortam oluşturmak için en çok kullanılan kaplama çeşitlerinden biridir. Uygulamanın bütün aşamalarının eksiksiz ve doğru bir şekilde uygulanması yapılan çalışmadan maksimum verim almayı sağlayacaktır.

27 Şubat 2023
133 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?