Polyurea Kaplama
trtrtr

Fabrika Zemin Kaplama

Fabrika Zemin Kaplama

Fabrika zemin kaplama uygulamasının iyi çalışması için son derece dayanıklı ve kaymaz olması gerekir. Kimyasallara tepki veremezler, nemi içeri alamazlar veya fabrika kazalarının olmasını engellerler. Özellikle yükleme alanlarının yakınında sürekli ve yoğun kullanım altındadırlar, bu da fabrika zeminlerinin yalnızca gerekli koruyucu niteliklere sahip birkaç farklı malzemeden yapılabileceği anlamına gelmektedir. İnşaat projelerinde sıklıkla kullanılan malzemeler beton ve benzeri hafif ama dayanıklı zemin kaplamalardan oluşur.

İşyerinde daha fazla verimlilik için hat işaretleri kuran farklı zemin kaplama malzemeleri de mevcuttur. Yürüyüş yolları, geçitler ve iş istasyonları, sınır çizgileri, çalışma ortamınızın sağlık ve güvenlik standartlarını karşılamasına yardımcı olan zıt renkler ve taramalar kullanılarak net bir şekilde tanımlanabilir.

Beton Malzeme ile Fabrika Zemin Kaplama

Beton, fabrika zemin kaplama malzemesi olarak en sık tercih edilen üründür. Dengeli ve mükemmel seviyede olduğu sürece iyi iş görmektedir. Ancak beton emici olabilir, bu nedenle fabrikalar tipik olarak beton zeminlerini herhangi bir nem veya leke problemini önleyen dolgu macunu ile kaplarlar. Beton zeminler uygun maliyetlidir, ancak çarpma nedeniyle hasar görebilirler.

Epoksi Malzeme ile Fabrika Zemin Kaplama

Epoksi, çok sert ve dayanıklı bir yüzey oluşturmak için kürlenen bir tür kimyasal reçinedir. Epoksi kaplı zeminler, özellikle darbelere ve kimyasal dökülmelere ve ayrıca yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır ve bu da onları birçok fabrika için ideal kılar. Fabrikaların kayma tehlikesini azaltmak için en üst katmanı tekstür haline getirmesi gerekir. Epoksi zeminler de pahalı olabilir.

Lastik Malzeme ile Fabrika Zemin Kaplama

Kauçuk zeminlerin montajı nispeten kolaydır ve hem hasara karşı direnç hem de zemini kaymaz tutma konusunda iyidir. Kauçuk, zemine dikkatlice yayılmış ve yerine çivilenmiş veya yapıştırılmış büyük rulolar halinde gelir. Döşeme, diğer yüzeylere göre daha kolay boyanabilir ve fabrikalar ayrıca çevreye duyarlı faaliyetleri teşvik etmeye yardımcı olmak için sürdürülebilir, geri dönüşümlü bir kauçuk zemin seçebilir.

Fabrika Zemin Kaplama Özellikleri

Tüm fabrika döşemeleri sağlam olmalıdır. Ağır ekipmanın kalıcı ağırlığına ve sürekli ayak sesine dayanabilmelidir. Tüm inşaat türlerinde en yaygın kullanılan malzemeler arasında yer alan beton, fabrika kullanımına diğer tüm döşeme türlerinden daha iyi dayanabilir. O da onlarca yıl sürer. Sektörünüzle ilgili fabrika zemin kaplamasının önemini vurgulayan temel özelliklerden bazıları aşağıda verilmiştir.

Dayanıklı olmalı

Fabrika döşemesinin bir ön koşulu, dayanıklı olması gerektiğidir. Beton gibi ağır makinelerin veya düzenli yaya trafiğinin üstesinden gelebilecek başka bir malzeme yoktur. Beton, önemli basınca dayanma kapasitesine sahiptir ve uzun yıllar boyunca dayanıklı kalacaktır.

Düşük Bakım İhtiyacı Olmalıdır

Fabrikanız yoğun bir yerdir ve döşemenizin sürekli trafik nedeniyle günlük olarak biriken toz ve kire dayanamayacak durumda olması isteyeceğiniz en son şeydir. Ancak bu, fabrika zeminleriyle ilgili en önemli şeylerden biridir. Çok az bakım girdisi gerektirir. Ara sıra bir süpürme ve ıslak bir paspas yeterli olacaktır.

Anti-Statik Özelliklere İhtiyaç Duyabilir

Elektrostatik deşarj (ESD) oluşumuna duyarlı çeşitli endüstriyel ortamlar vardır. Statik elektrik iletimi mutlaka belirgin olmasa da bazı senaryolarda ESD, bir elektrik kıvılcımı oluşturması için yeterlidir. Bir ESD zararsız olabilir ve kendisini biraz rahatsız edici bir şoktan başka bir şey olarak göstermez. Bununla birlikte, gazlar, yanıcı maddeler veya kimyasallar mevcut olduğunda, bir ESD çok tehlikeli, hatta muhtemelen yıkıcı olabilir. Ve eğer öyleyse, anti-statik döşemenin döşenmesi, çalışanlar ve ziyaretçiler için güvenli bir ortam oluşturmak için vazgeçilmezdir.

27 Şubat 2023
417 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?