Polyurea Kaplama
trtrtr

Açık Otopark Zemin Kaplama

Açık Otopark Zemin Kaplama

Eğer farklı pek çok alanların iç veya dış mekân zeminlerinin kaplanması hem dış görünüş hem de sağlamlık açısından önemlidir.  Özellikle sağlamlık açısından dış mekanlara da zemin kaplama işlemleri uygulanarak yağmur suyundan etkilenmemeleri sağlanır. Pek çok evin de açık otopark alanları bulunmaktadır. Bu alanların da konumuna ve alan hacmine göre zemin kaplama işlemleri ile şık bir görünümün yanı sıra yüzey bozukluklarının da azalması sağlanır. Açık otopark zemin kaplama; döşeme, konfor, dayanıklılık, güvenlik ve dekorasyon sağlamak için bir alanın düz taban yüzeyine uygulanan veya tutturulan, üzerine serilen tekstil, keçe, reçine, kauçuk veya diğer doğal veya insan yapımı maddelerden yapılan malzemeler ile döşenir. Bu tür malzemeler arasında hem el yapımı hem de makine yapımı kilim, halılar ve pürüzsüz yüzeyli zemin kaplamaları uygulanmaktadır. Halı ve kilim kelimeleri tekstil zemin kaplamaları için sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da modern kullanımda halılar zemine tutturulur ve genellikle tüm zemin alanını kaplar ve kilimler sabitlenmez. Bu sebeple nadiren tüm zemini kaplamak uygulanabilir.

Açık otopark zemin kaplama ürünleri halı-kilim, el yapımı veya makine yapımı olarak sınıflandırılabilir. Pürüzsüz yüzeyli kaplamalar genellikle bir alt zemine yapışır ve levha eşya veya karo olarak üretilir.

Açık Otopark Zeminleri Neden Kaplanır?

Belediye mülklerinden özel sektöre ait park tesislerine kadar, otomotiv etkisine ve çevresel aşınmaya dayanacak ticari bir zemin oluşturmak en önemli önceliktir. Park tesisleri, dış alanlardan çok katlı garaj muhafazalarına kadar çeşitlilik gösterse de tüm bu yapıların ortak noktalarından biri, benzer stres faktörlerine ve kötüleşen özelliklere maruz kalmasıdır. Bu düzenli kötüye kullanım, bir temelin güvenliğini tehlikeye atar ve uyum başarısızlığına neden olur.

Bir kapalı veya açık otopark tesisi için bir çözüm tasarlarken, aşağıdaki değişkenlerin bir mülkü nasıl etkilediğini ve gereksiz aşınma ve yıpranmayı önlemek için neler yapabileceğinizi anlamak gerekir.

Benzin, Yağlar ve Antifriz:

Otomotiv yağları, araçların alt takımlarından park yapılarında bulunan yaygın akışlardır. Park halindeki arabalarda, uzun süreli sızıntı bir alt tabakayı aşındırarak çatlama ve çatlakların oluşmasına neden olabilir. Daha sonra zemine daha fazla zarar vermeden önce kusurları yeniden kaplamak ve onarmak gerekli hale gelir. Bu nedenle de açık otopark zemin kaplama uygulamaları önerilmektedir.

Nem ve Yağış:

Yağmur, kar, buz ve hatta dolu, park yerlerinde tehlikeli durumlar oluşturabilir. Nem, uygun şekilde korunmayan bir zemine nüfuz ettiğinde, yüzeyi aşındırarak geçen araçlara kolayca zarar verebilecek çukurlara yol açacaktır. Islaklık ve rutubet koşulları, yüzeyin altındaki metal tertibatı da tehlikeye atarak yapısal arızalara neden olabilir.

Tuzlar, Klorürler ve Asitler:

Yol tuzları ve arıtmadan ve düzenli sokak bakımından elde edilen yan ürünler, bir park yapısına giren araçlarda izlenir. Bu bileşikler genellikle doğada aşındırıcıdır ve temeli tahrip edebilir. Bu türevlerin yüksek konsantrasyonda olduğu alanlarda kimyasal dirençli kaplamalar gerekli olabilir.

Lastik İzleri:

Her zaman bozulan bir özellik olmasa da kolayca tespit edilebilen işaretler ve kusurlar, mülkün hem estetiğini hem de değerini azaltabilir ve bu da sık sık yeniden kaplamaya yol açar. Bu nedenle de iyi bir açık otopark zemin kaplama sıklıkla tercih edilir. Kalite ve görsellik açısından en iyi malzemelerin seçilmesiyle tasarlanan uygulamalar uzun süre dayanıklı ve sağlam zeminler yaratmanın yanı sıra görsel bir uyum da yakalanmasını sağlar. Dileyen herkes araç trafiğine ve zemin yapısına uygun kaplama yaptırabilir.

27 Şubat 2023
144 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?