Polyurea Kaplama
trtrtr

Islak Hacim Su Yalıtımı

Islak Hacim Su Yalıtımı

Herhangi bir ıslak oda veya duşakabin ömrünün ve başarısının anahtarı, su ile temas edecek zemin ve duvarların sağlam bir şekilde hazırlanması ve su yalıtımıdır. Islak hacim su yalıtımı sayesinde sürekli su ile temas halinde olan bölgelerde şişme veya kabarma gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Islak hacimler (Tuvalet, Banyo, Balkon, Mutfak ve Tesisat) suyun devamlı kullanım veya banyo amaçlı kullanıldığı alanlardır. Islak alanlar, sızıntı için her zaman kritik konumlardır. Duvar bağlantıları gibi birkaç zayıf nokta olabilir, paslanan hatalı borular genellikle sızıntı noktalarıdır. Nem zemine ve duvarlara yayılarak büyük hasara neden olur. Yeni inşaat teknolojilerinin gelişmesiyle ve alan mevcudiyetine bağlı olarak, farklı teknolojik sistemler üretilmiştir.

Bu sistemler beton, tuğla ve blok iş yüzeylerinde kullanılabilir ve yeni ve mevcut yapılar için eşit derecede uygundur. Ürün, beton ve duvar yüzeylerindeki farklılıkları yeniden kaplamak ve eşitlemek ve rötre çatlaklarını köprülemek için tasarlanmıştır. Su depoları, rezervuarlar, drenaj menfezleri, bodrum ve çatılar için eksiz, esnek bir su geçirmez kaplama sağlar. Ürün sağlam, dayanıklı, suya dayanıklı bir kaplama sağlar. Bu sistemler UV dayanımlı olmadıkları için astar sistemi olarak tercih edilirler.

Islak Hacim Alanlarına Yalıtım Uygulamaları

 1. Yüzeylerin düz ve pürüzsüz olduğundan emin olmalısınız. Yüzeylerin sabit ve makul derecede düz ve pürüzsüz olduğundan emin olun. Astar kullanmadan önce eski fayans, yapıştırıcı ve ufalanan sıva vb. Herhangi bir deliği doldurun ve dolgu maddesinin kuruması için yeterli zamanı olduğundan emin olmanız faydalı olacaktır.
 2. İlk kat astarı uygulayın. Bu son derece önemli bir yalıtım adımıdır. Islak hacim su yalıtımı için başlangıç olarak sayılır. İlk kat astarı bir fırça kullanarak duvara uygulayın ve eşit bir kaplama sağlayacak şekilde dikey darbelerle çalışmalısınız. Oda boyunca zeminden tavana kadar uygulama yapılmaya müsaittir.
 3. Astarı kurumaya bırakın. Uygulama yapılan astarın en az 6 saat kurumasını beklemek gereklidir.
 4. İkinci kat astarı uygulayın, ikinci bir kat astar uygulayın ve aşağıdan yukarıya doğru çalışarak duvarlar boyunca yatay olarak çalışın.
 5. Su geçirmez bant uygulayın. Duvarlar arasındaki dikey derzler ve duvarlar ile zemin arasındaki yatay derzler de dahil olmak üzere odadaki derzlere su geçirmez bandın uygulanacağı ikinci aşamaya geçmeden önce astarın kuru olduğundan emin olun. Bu, suyun bu alanlar arasında sızmasını önler. Duvarları bantlarken aşağıdan yukarıya doğru uygulayabilirsiniz.
 6. Kirişleri zemin arasına bantlayın. Ahşap bir zemine sahipseniz, döşeme tahtaları arasındaki kirişleri bantlamanız gerekir.
 7. Tahliye etrafını kapatmanız da gerekecektir. Drenaj borusu için doğru çapta bir delik açarak drenajın çevresini kapatmak için kendinden yapışkanlı membranı kullanın. Odaya giren diğer tüm boruların çevrelerinde de kaplama olmalıdır.
 8. Bandın güvenli bir şekilde yapıştırıldığından emin olmanız gerekir. Bandın güvenli bir şekilde yapıştırıldığından ve membran ile zemin arasındaki contada hava kabarcığı olmadığından emin olmak için bir rulo kullanımı önerilir.
 9. Derzleri aralarını düzgün bir şekilde kapatın. Duvarlar ve zemin arasındaki bağlantıyı kapatın ve bandın sıkıca yapışmasını sağlamak için bir rulo kullanın.
 10. Kauçuk membranı zemine uygulayın, Sıvı kauçuk membranı önce zemine uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 11. Kauçuk membranı duvarlara uygulayın. Ardından, duvarları kauçuk membranla boyayın.
 12. Likit membranı uygulayın. Birbirine dik açılarda iki kat sıvı membran uygulayın. Katlar arasında 6 saat kurumaya bırakın.
 13. Tamamen kurumaya bırakın. İkinci kat uygulandıktan ve kurumaya bırakıldıktan sonra ıslak odanızı döşeyebilirsiniz.
27 Şubat 2023
544 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?