Polyurea Kaplama
trtrtr

Teras Su Yalıtımı

Teras Su Yalıtımı

Evlerde genellikle ısı yalıtımı ve su yalıtımı oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Evlerde bulunan teraslar için oldukça uygun yöntem türüdür. Teras su yalıtımının yapılma nedeni genel olarak teraslarda yağmur yağdığında ya da bir şey yıkandığında orada bulunan su düzgün bir şekilde akmayarak genellikle tam tersi yöne akmaktadır. Teraslarda bulunan bu sorunu aşabilmek amacıyla ise farklı yöntemler tercih edilse ya da kullanılsa bile çoğunlukla teras su yalıtımı tercih edilen bir yöntemdir.

Teras su yalıtımı suyun akış yönünü doğru bir yöne verdirilmesi ile sorunun ortadan kalkmasını sağlayan bir su yalıtım yöntemidir. Aynı zamanda teras su yalıtımını yaparak evlerde bulunan terasların daha temiz ve dayanıklı aynı zamanda da sağlam olmasını sağlar. Teras su yalıtımı günümüzde oldukça ilgi çeken ve trend haline gelmiş bir yöntemdir. Bu yöntem tercih edilmekle birlikte teraslarınızda daha rahat oturmanızı sağlar. Ve teraslarda da modern bir görüntü ortaya çıkarmış olur.

Ayrıca teraslarınızda böylelikle su sorunları ile karşılaşmamış olursunuz. Teras su yalıtımı genel olarak hijyene ve uygun hava koşullarına göre yapılmıştır. Teras su yalıtımı da suya dayanıklı bir yapısı olup uzun ömürle kullanabileceğiniz ve tekrar yaptırmak mecburiyetinde kalmayacağınız güvenle terasınızda oturabileceğiniz bir yöntemdir.

Uzun süre yağmurun ya da suyun terasa çok fazla etki etme sebebiyle terasta hasarlar ve çatlaklar oluşma ihtimali vardır. Fakat teras su yalıtımının da onarımı ve bakımı kolay yapılabildiğinden böyle bir sorun ile karşılaşıldığında çözümü çok basit bir şekilde çözülebilmektedir.

Teraslarda kullanılan su yalıtım malzemelerinin çok uygun bir şekilde seçilmesi gerekir. Yani terasa uygun su yalıtım malzemelerinin seçilmesi daha doğru olacaktır. Aynı zamanda uygun hava koşulları da terasta uygun su yalıtımını yapabilmek için göz önünde bulundurulması gerekenler arasına girer. Son olarak ise sitemin nereye döşenip döşenmeyeceği kilit noktadır. Teras su yalıtımının terasta aşağıda mı yoksa terasın üstüne mi döşenmesi kararlaştırılıp işlemlerin uygulamasına geçilmelidir.

Teras Su Yalıtım Çeşitleri 

Birçok teras su yalıtım çeşidi ve modeli bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta hangisi sizin terasınıza uygun bir çeşit ya da model ise onu seçip uygulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde çok fazla uğraşmanız gerekir.

Akrilik Su Yalıtım Membran Yöntemi

Bu yöntem çok fazla tercih edilmekle birlikte aynı zamanda sıvı bir şekilde uygulanan bir yöntem türüdür. Teraslarda uygulanan bu sıvı akışkan su yalıtım membranı genel olarak sağlam ve dayanıklı bir malzemeden oluşur. O yüzden de kullanım açısından çok kısa ömürlü olmayan bir malzemedir. Tercih edilmesinin sebeplerinden biri de bu olmasıdır. Aynı zamanda teraslara çok kolay ve hızlı bir şekilde döşenebilmektedir. Bu teras su yalıtımı yönteminin en büyük avantajının da hızlı bir şekilde döşenebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bitümlü Membran Su Yalıtım Yöntemi

Bu teras su yalıtımı yöntemi de diğer yöntemler gibi son zamanlarda oldukça kullanılır bir hale gelmiştir. Teras su yalıtımı yöntemi de sıvı akışkan bir şekilde uygulanan bir yöntem olmakla birlikte aynı zamanda da esnek bir yapısı vardır. Birçok şeye dayanıklı olmakla birlikte darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapısı mevcuttur. Son olarak ise aşınmalara, çatlaklara karşı da bire bir uygulanan bir yöntemdir.

Beton Teras Su Yalıtımı

Bu yöntem çok fazla tercih edilmekle birlikte oldukça da uzun ömürlü ve dayanıklı bir yöntemdir. Genellikle beton malzemeleri kullanılarak yapılan bir yöntem türüdür. Bu yöntemde teraslarda su kullanılması çok tavsiye edilmemektedir.

27 Şubat 2023
484 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?