Polyurea Kaplama
trtrtr

Dilatasyon Su Yalıtımı

Dilatasyon Su Yalıtımı

Dilatasyon genel olarak Yüksek yapı ve oturma alanı, yapının bulunduğu zemindeki farklılıklar sonucu yapıya statik zarar vermemesi için temelden çatıya kadar bırakılan, yapıları ayıran/bölen derz boşluklarına verilen isimdir.

Dilatasyon su yalıtımı, binalarda derz boşluklarını kapatmak için uygulanan yöntemdir. Yapılan binalarda uzunlamasına bırakılan boşluklar vardır ve bu boşluklar mühendislik açısından yapılan hesaplar sonucu oluşmaktadır. Boşlukların nedeni oturma ve genişleme, deprem, titreşim ve hareketlerdir. Dilatasyon su yalıtımı yapılan mekanların zamanla binanın hareketlerinden zarar görmemesi için su ve diğer etkilerden yalıtılması amacıyla yapılır. Firmamız bu uygulamayı profesyonel işçilik ve kaliteli malzeme ile gerçekleştirmektedir. Bu yalıtımlar binanın temelinden çatıya kadar düşey yönde yapılmalıdır. Başta rüzgâr olmak üzere her türlü etkiye maruz kalan bu boşlukların binanın tamamında yer almasından dolayı yalıtılmaması, Yaşanan faktörlerin binaya zarar vermesine neden olur. Firmamız uyguladığı teknik ile yapının zarar görmesini önlemektedir.

Derz ile Dilatasyon Su Yalıtımı

Köpük contalar, sıkıştırma conta sistemleri, metal kapak plakası sistemleri, çatı körük sistemleri, güçlendirilmiş buhar bariyeri sistemleri ve su geçirmez, yangına dayanıklı derz sistemleri dahil olmak üzere, inşaatta bulunan çeşitli genleşme derzleri vardır. Bir genleşme derzi, binanın bütünlüğü için çok önemlidir, ancak genleşme derzi sistemi katı standartları karşılamıyorsa, nem veya su girişi kaynağı da olabilir. Bu sızıntı hem derze hem de çevredeki malzemelere zarar verebilir. Bu tür genleşme derzlerinin, termal, çevresel ve yük yapısal hareketine izin veren, su girişine dayanıklı ve yangına dayanıklılık veya ses yalıtımı gibi diğer inşaat gereksinimlerini karşılayan bir genleşme derzi sistemi ile doldurulması gerekir. Dilatasyon su yalıtımı ile bu derz aralıklarını güçlendirmek ve suya karşı bir yalıtım oluşturmak mümkündür.

Geniş beton açıklıkları üzerindeki termal genleşme katsayısını yönetmek için genleşme derzleri kurulur. Su yalıtım malzemesi, sadece binanın hareketine karşı değil, aynı zamanda beton üzerindeki aderans zayıflamasına ve sistemin bozulmasına neden olan eskimeye karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Su Yalıtımının Amacı

Su yalıtımı, suyun evinize girmesini engelleyen bir yöntemdir. Su yalıtımı, evinizin kuru kalmasına yardımcı olduğu için çok önemlidir. Evin içindeki nemi azaltmaya yardımcı olur ve böylece evinizin içindeki şeyleri neme veya suya maruz kalmanın neden olduğu hasarlardan korur. Yapının doğruluğu açısından da önemlidir.

Su yalıtımı evinizin değerini arttırır ki bu en büyük avantajınızdır. Çünkü su sızdırmazlığı küfü ve benzeri zararlı oluşumları engeller. Küf sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca, evinizin yapısal bütünlüğünü bozabilecek su sızıntısından kaynaklanan hasarları da önler. Bildiğiniz gibi sağlıksız yaşam alanları ve zayıf temeller evinizin emlak değerini etkileyecektir. Ayrıca, su yalıtım sistemleri bodrum alanını açabilir ve böylece evinizin metrekaresinin faydasını artırabilir. Bu aynı zamanda piyasadaki evinizin değerini artırmanıza yardımcı olur. Dilatasyon su yalıtımı ile oldukça mantıklı olacaktır.

Evinizin temel çevresinde çevre düzenlemesi varsa, çevre düzenlemesine zarar vermemek için iç mekân su yalıtım tekniklerini kullanabilirsiniz. İç mekân yöntemleri, beton veya yapısal olarak sağlam yığma duvarlar için en iyisidir. Bununla birlikte, dışarıdan su yalıtımı en iyisidir, böylece uzun bir süre bodruma su girmesini önlersiniz, bu da temelinizin aşınmasına ve bodrumunuzda kronik nem sorunlarına neden olabilir. İlk adım, neme neyin sebep olduğunu bulmaktır. Bunu yapmak için, bir metrekarelik alüminyum folyoyu bodrum duvarınıza bantlayın ve 24 saat kendi haline bırakın. Odaya bakan taraftaki folyoda nem varsa, yüksek neme sahipsiniz ve bunu düzeltmek için bir nem giderici kullanabilirsiniz. Folyonun duvara bakan tarafında nem varsa, duvarlardan nem giriyor demektir. Bunun nedeni yüksek su tablası veya yetersiz drenaj veya bunların bir kombinasyonu olabilir. Bu, su yalıtımının muhtemelen düzeltebileceği bir şeydir.

 

27 Şubat 2023
408 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?