Polyurea Kaplama
trtrtr

Polyurea Araç Kaplama

Polyurea Araç Kaplama

Polyurea araç kaplama endüstriyel kaplama malzemeleri arasında en çok talep gören kaplama çeşitlerinden biridir. Bu kaplama modeli spreyleme yöntemi kullanılarak iki komponentli malzemeden oluşan araç kaplama yöntemleri arasında yer almaktadır. Polyurea modeli araç kaplama işlemini diğer araç kaplama yöntemlerinden ayıran farkı sıvı halde araca uygulanıp araç üzerinde katılaşmasının boya şeklinde uygulanıyor olmasıdır.

İlk olarak Amerika’da geliştirilen bu uygulama daha sonra Asya ve Avrupa’da da hızla yayılmıştır. En yeni teknolojinin uygulandığı bu kaplama yöntemi ısı kaybını önleyen en iyi kaplama şekli olarak bilinmektedir. Polyurea malzemelerin esnek olmaları ve yüksek sertlik göstermeleri bunun yanında aşınmaya, kimyasallara ve hava koşullarına karşı dayanıklılığı bu kaplamanın en çok tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

Polyurea Araç Kaplama Nasıl Yapılır?

Polyurea araç kaplama işlemi uygulanırken araç tamamen maskelenmekte böylece uygulama esnasında meydana gelebilecek olan tozun aracın diğer bölümlerine zarar vermesi engellenecektir. Araç kaplamasının yapılacağı alan özel zımpara uçları ile zımparalanmaktadır. Yapışmayı azaltacak olan tüm unsurlar zeminden temizlenerek temizliğin ardından tel yardımı ile araç kenarlarına özel bir bant çekilmektedir. Polyurea püskürtülerek araç teslimi yapılmaktadır.

Uygulanan bu araç kaplama şekli panelvan araçlarında çürüme, çizilme ve deforme olmaması için en çok tercik edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Kaplama işlemi hızlı bir şekilde yapılmakta teslimat kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu kaplama yöntemi sınırsız uygulama kalınlığı ve yüksek performans sağladığından dolayı farklı yüzeylere de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Aromatik ve alifatik olmak üzere iki farklı tipe sahip olan polyurea kaplamalar arasında günümüzde en çok tercih edilen model aromatik polyurea olmaktadır. Yalıtım konusunda sorunsuz bir işlem sağlaması nedeniyle otomotiv sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde bu kaplamalardan faydalanılmaktadır.

Polyurea Araç Kaplama Avantajları

Polyurea araç kaplama sahip olduğu birçok özellik nedeniyle kullanıcılarına büyük avantaj sağlamaktadır.

 • Esnek yapıda olmasından dolayı değişen ortam şartlarından kolay etkilenmez, bozulmaz ve çatlamaz.
 • %100 solventsiz bunun yanında zararlı bileşen içermez.
 • Uygulaması 2-3 mm kalınlığında ince bir katmandır.
 • Korozyon önleme, hidroizolasyon ve son kat boya özelliklerinin tamamını bünyesinde barındırır.
 • 20 saniyede sertleşme özelliğine sahiptir.
 • 2 mm kalınlığında bile maksimum hidroizolasyon sağlar.
 • Kimyasallara karşı muhteşem bir direnç sağlar.
 • Katmanlı şekilde uygulamaya gerek yoktur.
 • Bütün araçlarda ve araç kasalarında rahatlıkla uygulanabilir.
 • Olası termal şok dayanımına sahiptir. -40 derece ile +200 dereceye arasında dayanıklılık ve direnç gösterir.
 • Uzun ömürlü kullanım sağlar.

Polyurea Araç Kaplama Uygulama Alanları

Polyurea araç kaplama uygulama alanları oldukça geniştir. Catering firmalarının araç içleri, karavanlar, deformasyona uğraya araçlar bu araç kaplamaların en yaygın kullanıldığı yer arasındadır. Bunun yanında polyurea kaplamalar beton ve çelik gibi yüzeylerde aşınma ve korozyona karşı direnç göstermeleri sebebiyle otoparklar, köprüler, çatılar, endüstriyel yüzeyler gibi alanlarda da aktif olarak kullanılmaktadır.

Polyurea tipi araç kaplamalar arasında yer alan;

 • Polyurea karavan kaplama,
 • Kamyonet kasa kaplama,
 • Polyurea tekne kaplama,
 • Kamyon kasası kaplama en çok tercih edilen uygulama alanları arasında yer almaktadır.

Polyurea Araç Kaplama Fiyatları

Polyurea kaplama uygulaması yapılan araçlarda fiyatlar farklı unsurlar doğrultusunda belirlenmektedir. Uygulama yapılacak olan aracın ebadı, genişliği, deseni ve boya rengi gibi durumlar fiyat açısından değişiklik göstermektedir. Fiyatlar kaplama işlemi yapacak olan firmada firmaya göre de değişebilmektedir.

Polyurea araç kaplama işleminden maksimum performans almak isteyenler profesyonel anlamda bu işi yapan firma üzerinden hizmet aldıklarında amaçlarına çok kısa süre içerisinde ulaşacaklardır. Uygulamanın doğru bir şekilde uygulanması ile araç kaplamanın çok yönlü avantajlarından da kolaylıkla faydalanılabilecektir.

27 Şubat 2023
163 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?